Velg en side

I september 2020 introduserte vi innholdet av prosjektet og aktiviteter, som følger av deltakelse på prosjektet til våre elever. Mentorene på prosjektet forklarte emnene og arbeidsinnholdet til prosjektssøkere. Ni bindende søknader har blitt samlet hos koordinatoren. Noen søkere begynte å arbeide på utkastene sine av utvalgte emner fra moderne tsjekkiske historie. Vi setter pris på det og vi håper at deres entusiasme skal vare lenge.

Den første oppgaven måtte vi løse, var å lage spørsmål av moderne historie for partnerskole. Historieprofessorene talte til alle tredjeårene elever og diskuterte om begivenheter, som var vesentlig i det 20. århundret i Tsjekkia. Fra 30 emner valgte de 9 faglige spørsmål og ett spørsmål av allmennkunnskap. Vi alle skjønner, at det skal være en hard nøtt å knekke for den norske partnerskolen, selv om de handler om grunnkunnskap av tsjekkisk historie. Vi forutsetter at spørsmål som blir vanskelige på den samme måten, skal komme fra Norge snart.

Norske kommuner (skoleeier i Norge) har godtatt avgjørelse om å oppheve studentprosjektet for hele skoleår 2020-2021 med hensyn til virkninger av Covid-19 pandemien. Vår skole innstiller også prosjektarbeid og vi tenker på at de involverte studentene får utbytte av sitt arbeid i neste skoleår.